Cerebralna paraliza (CP) je skup uslova koji utiču na pokretljivost, ravnotežu i držanje. Ovaj članak će govoriti o tome šta je cerebralna paraliza, kako funkcioniše i kako ćete možda moći da vidite rane simptome i pomognete svojim najmilijima da što brže dobiju pomoć.

Ako imate bilo kakvih briga o zdravlju ili razvoju vašeg djeteta, razgovarajte sa svojim zdravstvenim posjetiteljem ili GP-om.

Simptomi cerebralne paralize

Problemi s kretanjem, koordinacijom i razvojnim pitanjima najčešći su znakovi cerebralne paralize. Slijede primjeri mogućih indikacija kod djeteta:

Kašnjenja u dobijanju razvojnih prekretnica
Tijelo izgleda ukočeno ili floppy
Ruke ili noge koje su slabe
Aljkav, jerky, ili fidgety pokretima
Pokreti koji su nasumični i nekontrolisani
Grčevi mišića
Podrhtavanje
Balansiranje poteškoća
Stepen simptoma dosta varira od jednog mladića do drugog. Tjelesne komponente koje su pogođene također se mogu razlikovati. Ponekad je samo jedna strana tela pogođena, drugi put je celo telo pogođeno, a drugi put samo noge.

Ostali znakovi i simptomi

Pacijenti sa cerebralnom paralizom takođe mogu imati niz dodatnih problema, kao što su:

Poteškoće sa jelom, balavim i gutanjem
Napadi ili odgovara teškoćama sa konstipacijom sa govorom i komunikacijom (epilepsija)
Želučana kiselina prodire u jednjak
Gastro-ezofagealni refluks poremećaj
Skolioza
Dislokacije
Problemi sa kontrolom bešike
Poteškoće u učenju
Smanjen vid, škiljenje ili nekontrolirani pokreti očiju
Gubitak sluha
Cerebralna paraliza sa Spastičnošću

Spastični CP je najrasprostranjenija vrsta CP. Približno 80 pecent pacijenata sa CP ima spastični CP.

Tonus mišića je veći kod onih sa spastičnim CP-om. To znači da su im mišići zategnuti, a njihovi pokreti mogu biti teški kao rezultat. Spastična kvadriplegija / kvadripareza utiče na sva četiri udova, prtljažnik i lice i najteži je tip spastičnog CP-a. Spastičnu kvadriparezu karakteriše nemogućnost hodanja i prisustvo dodatnih razvojnih abnormalnosti kao što su intelektualna nesposobnost, napadi ili vizuelni, slušni ili govorni problemi.

Ako imate bilo kakvih drugih pitanja ili nedoumica, na našoj web stranici postoje i drugi resursi koje možete posjetiti kako biste saznali više o tome kako biste možda bolje mogli brinuti o svojim najmilijima.

Komentariši